Districts & Clubs

If your club has any news that you’d like to share with the rest of the Region, send it in and we will be happy to post it here.  Send to:  webmaster@soroptimistnar.org

Click on the District # to jump to the information on that district

  • District 1 includes all of New York state, and northern New Jersey.
  • District 2 includes all of the state of Delaware and southern New Jersey.
  • District 3 includes eastern Pennsylvania.
  • District 4 includes western Pennsylvania and Wheeling, WV.
Martha Venditto
District I Director
D1director@soroptimistnar.org
Cindy Rivera
District 1 Secretary
D1Secretary@soroptimistnar.org
Phyllis Matseur
District 2 Director
D2Director@soroptimistnar.org
Joyce Schech
District 2 Secretary
D2Secretary@soroptimistnar.org
Patti Hall-Yuengling
District 3 Director
D3Director@soroptmistnar.org
Tana Gazzillo
District 3 Secretary
D3Secretary@soroptimistnar.org
Diane Savidge
District 4 Director
D4Director@soroptimistnar.org
Alice Lubrecht
D4 Secretary
D4Secretary@soroptimistnar.org

District 1 Officers and District Representatives

Martha Venditto
District I Director
D1director@soroptimistnar.org
Cindy Rivera
District 1 Secretary
D1Secretary@soroptimistnar.org
Live Your Dream Award
Jayne Cooper
D1LYD@soroptimistnar.org
Dream It - Be It Program
Rosemary Scampas
D1Dream@soroptimistnar.org
Membership
Rosemary DeFiglio
D1Membership@soroptimistnar.org
Laws & Resolutions
Jaye Kuczynski
D1Laws@soroptimistnar.org
Credentials
Frieda Tanski
D1Credentials@soroptimistnar.org
Nominating
D1Nominating@soroptimistnar.org
Finance
Barbara Andre-Maxwell
D1Finance@soroptimistnar.org

District 1 Clubs

(click on the club name to go to their web page or send them an email)

[Return to top.]

District 2 Officers and District Representatives

Phyllis Matseur
District 2 Director
D2director@soroptimistnar.org
Joyce Schech
District 2 Secretary
D2Secretary@soroptimistnar.org
Live Your Dream Awards
Betty Johnson
D2LYD@soroptimistnar.org
Dream It - Be It Program
Mary Rose Bispels
D2Dream@soroptimistnar.org
Membership
Joyce Schech
D2Membership@soroptimistnar.org
Laws & Resolutions
Laura Benson
D2Laws@soroptimistnar.org
Credentials
Maria Rottkamp
D2Credentials@soroptimistnar.org
Nominating
Finance
Joyce Schech
D2Finance@soroptimistnar.org

District 2 Clubs

(click on the club name to go to their web page or send them an email)

[Return to top.]

District 3 Officers and District Representatives

Patti Hall-Yuengling
District 3 Director
D3director@soroptimistnar.org
Tana Gazzillo
District 3 Secretary
D3Secretary@soroptimistnar.org
Live Your Dream Award
Patti Yuengling-Hall
D3LYD@soroptimistnar.org
Dream It - Be It Program
Julie Stephenson
D3Dream@soroptimistnar.org
Membership
Patti Yuengling
D3Membership@soroptimistnar.org
Laws & Resolutions
Credentials
Nominating
Finance
Betty Thiery
D3Finance@soroptimistnar.org

District 3 Clubs

(click on the club name to go to their web page or send them an email)

[Return to top.]

District 4 Officers and District Representatives

Diane Savidge
District 4 Director
D4director@soroptimistnar.org
Alice Lubrecht
District 4 Secretary
D4Secretary@soroptimistnar.org
Live Your Dream Award
Karen Gehers
D4LYD@@soroptimistnar.org
Dream It - Be It Program
Cindy Breen
D4Dream@soroptimistnar.org
Membership
Diane Thompson
D4Membership@soroptimistnar.org
Laws & Resolutions
Helen Patrick
D4Laws@soroptimistnar.org
Credentials
Joyce Black
D4Credentials@soroptimistnar.org
Nominating
Charlotte Korba
D4Nominating@soroptimistnar.org
Finance
Mary Wilhelm
D4Finance@soroptimistnar.org

District 4 Clubs

(click on the club name to go to their web page or send them an email)

 

 

[Return to top.]